Webinář trénink koncentrace

 

Učíme děti, jak se učit, jak si hrát  i sportovat, jak se  soustředit na cíl. K tomu všemu potřebují určitou míru koncentrace. Jak je můžeme podpořit a zároveň se dozvědět něco sami o sobě? 

Zveme Vás na  webinář na téma Trénink koncentrace u dětí i dospělých.

 

Webinář se koná 27.3.2019 od 16:30 do 17 hodin. Přihlásit se můžete zde.

 

Nezůstávejte se svými starostmi sami!

Dáša Najrbtová, krizová telefonní intervence

dasa.najbrtova@familienservice.cz

7 tipů pro příjemný vstup do školy

 

„Teď začíná opravdový život" říkají často prvňáčkům starší generace. Pokud zároveň nestraší („konec her a začátek povinností"), je to v pořádku. Mají pravdu. Až do této chvíle se děti ve školce i doma učily intuitivní, hravou formou. Školní vyučování, domácí úkoly a zkoušení představují novou strukturu, na kterou si nejprve musejí zvykat. Všechno je nové: učitelé a učitelky, předměty, spolužáci, noví přátelé, nový rytmus dne. Žáci v první třídě zažívají zcela nové situace a také se v nich vidí a posuzují v novém světle. Potřebují naši podporu a doprovázení, aby získali novou jistotu a neztratili schopnost si hrát, kterou tak oceňoval už J.A. Komenský.

 

Schopnost učit se je u dětí poháněna obrovskou touhou objevovat, překypující kreativitou, vrozenou zvědavostí a velkou touhou po aktivitě.
Většina předškoláků se už dlouho těší na svůj první den ve škole a na to, že se budou smět naučit víc.
Naši zkušení a nadšení kolegové – pedagogové, vychovatelé a sociální pracovníci připravili pro rodiče

 

7 tipů pro příjemný vstup do školy

 

1. Dejte dítěti vybrat pro každý předmět jinou barvu pomůcek
a pokud možno je dítko i samostatně vyzdobit. Získává tím první osobní vztah k předmětu, představu o jeho obsahu a motivaci k práci.

 

2. Dbejte na to, aby mělo dítě jen to nejnutnější
Sada 30 barevných fixů sice krásně láká ke kreslení, ale odvádí pozornost a vlastní učení ani úspěchy neovlivní.

 

3. Seznamte se s rodiči a spolužáky ve třídě
Čím dříve si dítko získá kamarády, tím lépe se bude cítit a bude mít i kde získat zapomenutý úkol nebo zmeškanou látku. Výměna informací, dojmů a zkušeností mezi rodiči je také k nezaplacení!

 

4. Vyrobte si společně týdenní plánovací kalendář
Plakát vyvěste na dostupném a viditelném místě – například v kuchyni, v předsíni. Jsou na něm časy vyučování, kroužků, ale i plány pro volný čas. Kalendář dává každému dni přehlednou strukturu. Dá se koupit i hotový jako rodinný kalendář, ale není nad společnou vlastní výrobu!

 

5. Doprovázejte zpočátku dítě vždy při psaní úkolů i při učení
Pocit „nejsem v tom sám" je pro sebejistotu dítěte primární. Buďte s ním při psaní úkolů a vytvořte si společné rituály. Doprovoďte jej k psacímu stolu, společně si prohlédněte seznam úkolů a postupně je vypracujte. Nahlédněte do rozvrhu na další den, připravte pomůcky a úkoly do tašky a dohlédněte, aby mělo dítě s sebou pouze potřebné věci. Osvoboďte tašku i své dítě od zbytečných předmětů. Tip navíc: U větších školáků má smysl nahlédnout během příprav na příští den ještě do sešitů a přečíst si, co probírali posledně. Tím se dítě mentálně připravuje na zítřejší předměty, osvěží si látku a může pak v další hodině přímo navázat novými informacemi.

 

6. Zohledněte zájmy a schopnosti vašeho dítěte při společném učení
Je výrazně sportovně založené? Vymyslete si ke každému pojmu jiný pohyb. Kreslí rád/a? Vytvářejte učební plakáty a listy. Učí se vaše dítě dobře poslechem? Nahrajte společně krátké přednášky/výklady a pak si je znovu poslechněte.

Náš tip: Spojení všech smyslů a společné učení děti nejvíc baví a přináší největší pokroky v učení!


7. Reflektujte od počátku vývoj a pokroky v učení dítěte a zaměřte se přitom víc na jeho/její snahu a ochotu, než na známky. Je důležité, aby děti viděly klíč k osobnímu rozvoji ve svém vlastním jednání, nikoli v hodnocení ostatních. Učební deníček může být také velkým přínosem. Nezáleží na tom, jestli vaše dítě chce raději popisovat nebo nakreslit dojmy z uplynulého dne. Učební deník je dobrý společník v učení: zbavuje starostí, motivuje a vede k cenné sebereflexi.


Extra tip pro motivaci rodičů i školáků:
První prázdniny budou již 29. a 30. října 2018!


A jen ten, kdo má školu, má také prázdniny, jak říká zkušená Pipi Dlouhá punčocha.